Operace „KROCAN“

Briefing:

Píše se rok 1999, Kosovo. SAS a další elitní komanda mají za úkol průzkum a označování pozic srbské armády pro bombardování. Nyní přibyl nový úkol. Pronásledovat válečné zločince. Dle informací z ověřených zdrojů, proběhne tajné setkání vlivných srbských hodnostářů, zakončené odpolední párty. Mezi zúčastněnými hodnostáři je hned několik hledaných válečných zločinců. Milan Kovacevic, Simo Drljaca a Anto Furundzija. Setkání bude důkladně hlídané, odpolední veselice v letním sídle však méně. To je příležitost pro promyšlenou operaci vycvičené jednotky Commandos. Neoficiálním cílem pro nebezpečnost mise je zneškodnit hledané zločince náloží. Oficiální verze při prozrazení pro média: „Pokus o zajmutí pro předání tribunálu v Haagu, překažený tuhým odporem. Zabiti při kladení odporu.“ Mise musí být ukončena do 19 h, kdy párty končí.

Mise:

Hodina do začátku mise a hrdinové z Commandos (14 členů, lehká výzbroj: samopal/puška se 150 náboji na celou misi) ještě s dobrou náladou nasedají do letounu, který je má vysadit poblíž letního sídla. Po chvíli letu se však nad oblastí rozprostřela hustá mlha, která znesnadnila navigaci a výsadek vyskakuje naslepo. Výsadek se při seskoku drolí do 3 skupin, každá dopadá na jiné, jim neznámé území. Prvním úkolem je podle zevrubné mapy okolí, určit svou polohu a následně velitel Commandos určuje místo srocení. Skupina po chvíli zjišťuje, že jim chybí bedna s výbušninami, kterou na samostatném padáku zavál vítr na odvrácenou stranu lesa. Skupina Commandos se vydává podle lokátoru bednu hledat. Nyní se však již pohybují na nepřátelském území, které křižují srbské motohlídky a místní kolaborující obyvatelstvo. Ne však každému se dá věřit, a proto je zvolena strategie obcházení sídel (obcí).

První střet s motohlídkou na sebe nenechává dlouho čekat. Commandos těží z informací kolaborujících osob a jsou za včasu varováni před blížící se motohlídkou. Motohlídka Commandos sice v přestřelce motohlídku likvidují, ale jeden z elitních vojáků umírá a velitel utrpěl zranění, ale ošetřen pokračuje dále. Zanedlouho nacházejí Commandos hledaný padák s výbušninami, ale zjišťují, že náložím pádem do mokřin navlhla roznětka. Tuto skutečnost hlásí velitelství, které jim v oblasti zajišťuje nálože jiné, od agenta z místního kamenolomu. Dalším cílem se stává najít místo tajného předání náloží. Den se však halí do tmy a Commandos to nemají s orientací v neznámé prostředí nikterak lehké. Bravurně se jim však daří vyhnout další motohlídce, která pročesává oblast poblíž shozu náloží, a která zajímá pilota sestřeleného letounu. Velitel volí severozápad, jako směr přiblížení k místu předání. Při své cestě překonávají potmě místní bystřinu a šplhají po skalnatém břehu do místního hvozdu. Při práci s mapou si však krátce svítí baterkou, která na ně upozorňuje slídící motohlídku. Motohlídka likviduje agenta a zaujímá palebné postavení kolem místa předání. V místě předání nechávají svítit malou svítilnu. Commandos tuší zradu, dělí síly a obkličují místo předání. Motohlídka je však dobře skryta a čekají na svou příležitost. Za nedlouho se rozpoutává zuřivá přestřelka, vyvolaná pokusem jednoho z Commandos, ukořistit balíček s rozbuškami. V černočerné tmě všude sviští kule, a lesem se rozléhá nekonečná salva obou stran a úpění zraněných. Při přestřelce umírá velitel Commandos + další 4 vojáci a nepočetná motohlídka. Nakonec se Commandos zmocňují potřebných roznětek a z nedostatku zbývajícího času pro splnění mise, volí riskantní krok postupu k letnímu sídlu. A to přes čerstvě zorané pole a výpad na cíl z jižní části sídla, spoléhajíc na příkrov tmy. V reakci na dlouhou salvu nedalekém lese, však obrana sídla stahuje zbytek motohlídky z okolí a posiluje jižní a západní směr. Commandos přicházejí ze západního směru, přímo před hlavně zdejší obrany. Náhle se ozývá střelba. Obránci spatřují proti noční obloze přibližující se postavy. Commandos se ale krycí palbou záhy přibližují na několik metrů. Naneštěstí obrana využívá terénních nerovností a nelítostně kosí i posledního z Commandos.

Mise je tedy neúspěšná a hledaní zločinci dále uprchají.

Foto v galerii.

Autor: admin