Dvě Základny

V oblíbeném herním prostoru Oldřichov u Písku byla v termínu 23.-24.4.2011 uskutečněna paintballová akce s názvem Dvě základy. Na jedné straně se hry se zúčastnily týmy SAS Lhenice spolu s BRO a na straně druhé byly zastoupeny týmy Two Towers, Sabotage Vodňany a Bratránci spolu s Pěndou (SAS), jako pomocným navigátorem.

Hra začala dle plánu ve 12:00 a spočívala ve vybudování tábora, skládajícího se z hlavního kempu, nemocnice a muničáku. Ale hlavně v dobývání bodů, které chodily v neznámých intervalech na velitelský mobil v podobě SMS.

Start hry byl stanoven na sobotu 12.00.hod., což se povedlo dodržet. Losováním byla týmům určena strana pro postavení tábora s časovým limitem do 14.00.hod. Pro tým SAS a BRO připadla losováním horší severní strana herního prostoru kde byl pro postavení tábora zvolen prostor nad bodem 15.
body_za_1_bod-1024

Zde byl postaven hlavní tábor a nemocnice, muniční sklad byl posunut na samou hranici frontové linie. Podle scénáře hry se bojovalo o pozice očíslované v herním prostoru a navíc i o muniční sklad a nemocnici. Nalezení a dobytí těchto pozic posouvalo recyklaci z jedné na dvě hodiny a snižovalo počet munice ze 100 na 50 kusů.
Na začátku hry bylo rozhodnuto o vyslání špeha, který bude mít za úkol, nemíchat se do konfliktu a pokusí se nalézt nepřátelskou základnu. Tohoto nevděčného úkolu se na jedničku zhostil Tony, který se vrátil do tábora až v 18:30 s přesnou pozicí nepřítele.

Mezi tím přišel první úkol – dobýt a udržet bod 12, který se nacházel v lesíku nad rybníkem. Místo známé z tréninků se podařilo dobýt, i když ztráty na životech byly značné.
IMG_8119-1024
Hodinová recyklace se ukázala být dost dlouhá, navíc počítaná až od příchodu do nemocnice, která byla dost daleko. První výhra dodala domácímu týmu optimizmu, ale nesla se přesně v duchu „ první vyhrání z kapsy vyhání“. Nepřítel se poučil a po celý sobotní den se tato výhra ukázala být jediná a herní den byl uzavřen se skóre 1:6 pro hostující tým.
Po krátkém odpočinku doplněném svačinou přišla noční hra. A zde se ukázalo, jak je důležitá komunikace mezi členy týmu. Už přesun do herního prostoru, kde bylo nutné splnit úkol – nalézt osvětlenou krabici, odpálit světlici, tím označit místo pro odpálení dělobuchu a toto udržet 20 minut – bylo dobrodružství samo o sobě. Pochod náročným terénem bez množnosti svítit prověřil schopnost udržet bojovou formaci. Bohužel si v táboře nikdo nevšiml zmizení Davida a Páji, kteří se rychlým krokem vydali jako první na určený bod.
Předsunutá hlídka ve složení David a Pája (o které bohužel nevěděli spoluhráči) jako první nalezla určené místo, které zajistila a nalezenou světlici s úkolem se snažila přesunout do zajištěné pozice. Pavel přesouval nalezené dokumenty a David kryl pozice ve směru, odkud byl předpokládán příchod nepřítele. Výborně sladěný pohyb ve tmě, ukončila neméně výborně sladěná střelba Levita a Kuliho, kteří mysleli, že jsou na pozici první a pálí na nepřítele. Následovala brutální přestřelka (spíš jednostranná poprava). Z levého křídla přesně střílel Levit na Pavla a David měl v zádech Kuliho i s jeho řádně seřízenou zbraní. Šest střel od Kuliho do zad Davida našlo svůj cíl a nebylo koho ošetřovat. Stejně dopadl i Pavel.
Po obrání zmasakrovaných mrtvol o světlici bylo její odpálení svěřeno Rychtoňovi (BRO), což se s následnou nutností hasit trávu ukázalo jako chyba. A záhy do oblasti dorazil nepřítel, který s pomocí nočního vidění rychle získal převahu a vítězství.

P1000834-1024 Po této noční střílecí hře začal taktický boj bez střílení o základní tábor.
Domácí mužstvo vědělo o táboře protivníka díky Tonymu. Padlo rozhodnutí zaútočit na tábor až se svítáním, protože noční přesun byl riziko. Šlo se do hajan přesně ve stylu military – pod širákem. Jediný kdo měl odvahu přečkat noc bez spacáku byl Pavel . A přežil. Ještě v nočních hodinách došlo k přesunu a vybudování nemocnice s hlavním táborem na jiných pozicích. Toto rozhodnutí se v pozdější době ukázalo být velice důležité a náležitě zmátlo protivníka. Za ranního svítání se hlídka ve složení Levit a David vydala prozkoumat a popřípadě dobýt tábor protivníka. Cestou potkala nepřátelskou hlídku, jejíž pohyb byl zahlášen na domácí pozice a Pavel přesně mířenou ranou světelného kuželu zabil protivníka. Levit a David se přiblížili na dohled tábora protivníka , ale s přibývajícím světlem došlo pouze k upřesnění místa nepřátelského tábora. Po příchodu zpět do nocležny byl budíček a příprava na přesun do nově zvoleného tábora. V hustém lesíku poblíž frontové linie byl tábor v bezpečí a nebylo nutné ho hlídat.
Za stávajícího bodového stavu padlo rozhodnutí zaútočit v plné síle na protivníkovy pozice a zničit nemocnici s muničním skladem. S příchodem SMS, o který bod se bude bojovat se celá skupina se svižně a skrytě přesunula až na 20 metrů od nepřátelských pozic. A protože vítězstvími ukolébaný protivník ve svém táboře zanechal pouze dvoučlennou stráž a ostatní dobývali nechráněný bod, bylo dosaženo vítězství drtivým ukázkovým útokem. Ztráty minimální – Levit od protivníka a smolař David od spoluhráče.
I když stráž stihla vyslat varovný signál a nepřítel se začal urychleně stahovat zpět k táboru, nedokázal ho už znovu dobýt a utrpěl zničující ztráty.
IMG_8304-1024
Tímto úspěšným strategickým tahem došlo ke změně skóre i rozložení sil. Protivník byl zdecimován, ztrátou nemocnice se mu prodloužila recyklace a ztrátou muničního skladu se mu snížil počet munice nesené do boje. V tomto momentě nepřítel změnil svoji taktiku a úplně vypustil dobývaní bodů a soustředil veškeré své síly na nalezení naší základny. Bohužel pro něj se soustředil na místo, kde již tábor nebyl a domácí tým získával jeden bod za druhým a již pouze monitoroval a zajištěnou střelbou hlídek provokoval protihráče.
Závěrem lze konstatovat, že každou i zdánlivě prohranou bitvu, lze vyhrát.

Foto v galerii.

Autor: David